Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

Skręcanie Koniem

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#11 karolcia

karolcia

Przedszkolak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów
  • :

Napisano 09 kwiecień 2010 - 13:04

O mamciu.

Nie wiem może w inny sposób zdołamy ci to przetłumaczyć.
Np.
Kiedy wjeżdżamy na środek ujeżdżalni i zbliżamy się do ściany, to musimy wybrać w którą stronę jedziemy czy w prawo, czy w lewo. Wybieramyy np w prawo, czyli nasza prawa łydka jest łydką wewnętrzną, a łydka lewa jest łydką zewnętrzną. [ prawa łydka jest bliżej środka]. Jedziemy sobie po ścianie, jedziemy jedziemy i każą nam zrobić woltę czy koło. To musimy zrobić to koło w prawo, czyli łydka wewnętrzna jest przy popręgu [ czyli prawa], a łydka zewnętrzna trochę za [czyli łydka lewa]. Oczywiście poprzedzamy wszystko półparadą [czyli sygnał że coś ma się za chwile wydażyć], ustawiamy odpowiednio łydki, i następnie wodzę.

Nie wiem jak prościej to wytłumaczyć. Ja bym poprosiła instruktora, aby to wszystko wytłumaczył, bo przez forum nie zrozumiesz tego jak w rzeczywistości.
  • 0

#12 Gwiazdeczka

Gwiazdeczka

Przedszkolak

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • :

Napisano 09 kwiecień 2010 - 19:28

A jeszcze jedno pytanie jak rozpoznać w którą stronę się jedie (przy ścianie) kiedy jedzie się w prawo a kiedy w lewo?Bo słyszałam że w prawo to jest jak prawa reka i noga jest bliżej ściany a w lewo to jak lewa jest bliżej czy tak mozna to określać.
  • 0

#13 karolcia

karolcia

Przedszkolak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 7 postów
  • :

Napisano 10 kwiecień 2010 - 08:19

kiedy jedziemy w prawo to prawa łydka i prawa ręka jest bliżej środka ( wewnętrzna). A jak w lewo to lewa ręka i lewa łydka są bliżej środka.
Łatwo to skapować kiedy wjeżdżasz na środek ujeżdżalni i zbliżasz się do ścieny to musisz wybrać w którą jedziesz stronę, jak na prawą ręke i łydkę to jest "w prawo", a jak na lewą łydkę i ręke to jest "w lewo"
  • 0

#14 Gwiazdeczka

Gwiazdeczka

Przedszkolak

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • :

Napisano 10 kwiecień 2010 - 11:03

Aha czyli jak jedziemy w prawo to lewa ręka i łydka jest bliżej ściany,obwodu a prawa w środku i prawa jest wewnętrzna? A jak w lewo to prawa ręka i łydka jest bliżej ściany a lewa bliżej środka?
  • 0

#15 Gwiazdeczka

Gwiazdeczka

Przedszkolak

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • :

Napisano 10 kwiecień 2010 - 11:33

A jeszcze mi napiszecie na którą nogę powinno sie kłusować?

Użytkownik Gwiazdeczka edytował ten post 10 kwiecień 2010 - 11:51

• 0

#16 Gwiazdeczka

Gwiazdeczka

Przedszkolak

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • Pip
  • 10 postów
  • :

Napisano 10 kwiecień 2010 - 11:55

czyli nie można tego tak utożsamic że np stajesz na przeciwko ściany wyciągasz rece i jak masz prawą ręke to jest prawa strona  a jak patrzysz na lewą to lewa strona bo gdyby tak było to jadac w prawo (jeżeli patrzyłaś w strone prawej ręki to  bliżej środkabyła by lewa noga a ty napisałas że jak sie jedzie w prawo to prawa jest bliżej środka.Juz sama nie wiem.
  • 0

#17 Hedone

Hedone

Przedszkolak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 20 postów
  • :

Napisano 10 kwiecień 2010 - 19:42

Gwiazdeczka - klusowac sie powinno na noge poprawna ;)
  • 0

#18 Asiiix

Asiiix

Częsty Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 99 postów
  • Miasto:Gdansk
  • Zainteresowania:Hmm... Mysle, ze nie trudno sie domyslic :).
  • :

Napisano 25 sierpień 2010 - 00:02

Wewnetrzna to wewnetrzna a zewnetrzna zewnetrzna  ;) . Jak jedziesz w lewo to lewa lydka jest wew a prawa zew. Jak w prawo to na odwrot.
W wypowiedzi [i][karolci/i] nie zgodze sie z jednym - zewnetrzna wodza nie powinna sie przesuwac do szyi! Powinna zostac na swoim miejscu i dzialac ograniczajaco.
  • 0

#19 Lena

Lena

Przedszkolak

• Użytkownicy
  • Pip
  • 13 postów
  • Miasto:Warszawa
  • Zainteresowania:konie, mulina, diabolo;)
  • :

Napisano 31 sierpień 2010 - 21:27

Właśnie z tym przykładaniem łydek przy skręcaniu każdy mówi inaczej ale myślę że sposób z wew na popręg zew za popręg jest ok szczególnie do wolt itp. Chociaż moja koleżanka która jest świetna w jeździe konnej mówiła że przy skręcaniu przenosi się ciężar ciala do wewnątrz... Ja zostałam nauczona tak: odstawia się rękę zgodną z kierunkiem skrętu i 'wpycha' się konia w odpowiednią stronę dając mocniejszą łydkę przeciwną do kierunku skrętu czyli: przy skręcie w prawo odstawiam prawą rękę o jakieś 20 cm od kłębu w prawo i daję lewą łydkę. podziałało na chwilowo nie dającego się opaować konia ;)
  • 0

#20 Serwis Konie

Serwis Konie

Administrator

• Administratorzy
  • 160 postów
  • Miasto:Polska
  • Czas Online: 4d 3h 23m 34s

Napisano 01 wrzesień 2010 - 13:07

Wyświetl postUżytkownik Gwiazdeczka dnia 10 kwiecień 2010 - 11:33 napisał

A jeszcze mi napiszecie na którą nogę powinno sie kłusować?

Pytanie całkiem dobre - każdy może na nie troszkę inaczej odpowiedzieć w odniesieniu do innej nogi konia czy fazy kłusu. Generalnie trzeba zrozumieć, iż podczas kłusowania na ujeżdżalni (w kółko) jeździec powinien "odciążać konia od wewnętrznej strony". Chyba najprościej się tego nauczyć obserwując przednią wewnętrzną nogę konia (dobry instruktor obserwuje osoby uczące się jazdy konnej i sam powinien poprawić zły kłus - stąd często słyszy się komendę np.: "zmień nogę" albo jakieś odmiany tego :-) ) Wracając do meritum, kiedy wewnętrzna przednio noga jest "z tylu" a zewnętrzna przednia jest "z przodu" jeździec się unosi. Można obserwować też zewnętrzną nogę (łydkę) kiedy koń ją wyciąga do przodu powinno się unieść. Każdemu łatwiej się obserwuje inną nogę i nie ma to większego znaczenia. Należy jednak pamiętać, żeby nie wykształcić w sobie nawyku "patrzenia" na nogi konia.

Co do jazdy po łuku (zakręcania), sprowadza się to głównie do nauki jazdy w ustawieniu - czyli nauki prawidłowego wygięcia konia w łuk (na łuku tylne kończyny konia powinny iść śladem przednich, oczywiście wyjątkiem są chody boczne, które z założenie powodują występowanie dwóch śladów). Książkowo dla początkującej osoby nie jest to jednak prosta sprawa. Całe ustawienie konia można podzielić na 3 fazy jednak przy "amatorskiej" jeździe albo nie związanej z ujeżdżeniem pierwsza jest często pomijana (półparada). Co do dalszych 2 faz można w dużym uproszczeniu przedstawić ich idę następująco. Wewnętrzna noga stanowi dla konia punkt oparcia dla zgięcia go w łuk (znajduje się na popręgu), zewnętrzna noga ogranicza konia i znajduje się zazwyczaj na szerokość mniej więcej dłoni za popręgiem (czyli jest lekko przesunięta do tyłu, ta noga służy również do ustawiania zadu konia do wewnątrz). Dodatkowo jeździec na łuku dociąża konia do wewnątrz (przerzuca ciężar do wewnątrz) uzyskuje się to przez wypchnięcie wewnętrznego biodra w przód oraz obniżenie wewnętrznego kolana i pięty w dół (oczywiście wszystko z wyczuciem i subtelnie). Na początku lekko oddaje się zewnętrzną wodzę (ale obrazowo mówiąc "wodza nie może wisieć"), za to lekko zbiera się w tym samym czasie wodzę wewnętrzną. Dobrze ujeżdżony koń nie będzie chciał tracić kontaktu z wodzą i sam "znajdzie" wodzę zewnętrzną przy okazji wyciągając zewnętrzną stronę szyi. W tym momencie, można powiedzieć, że koń znajduje się w ustawieniu. Jeździec w tedy nabiera wodzę zewnętrzną, która powinna wzmacniać ustawienie i naciskać na zgiętą szyję. Pamiętamy również o tym aby zewnętrznej ręki nie przełożyć nad kłębem konia. Pozostałe pomoce (łydki, biodro, wodza zewnętrzna) działają bez zmian.

Należy pamiętać, iż nie powinno się żądać od konia wygięcia większego niż takie jakie jest potrzebne do jazdy po wolcie o  średnicy 6 metrów. Dodatkowo zacieśniać koło (łuk) można przez wzmocnienie działania łydką zewnętrzną, oczywiście zwiększanie łuku uzyskuje się przez wzmocnione działanie łydką wewnętrzną (która będzie wypychać konia na zewnątrz łuku).

To tyle z teorii wyjeżdżania łuku, mogę od siebie dodać że na bardzo dobrze ujeżdżonych koniach bardzo ważna jest wodza zewnętrzna, która musi dociskać szyję. Brak kontaktu wodzy zewnętrznej szyją konia może owocować wyłamywaniem konia na łuku. Oczywiście przy zwykłej jeździe to wszystko przeważnie jest uproszczone ... ogranicza się wielokrotnie tylko do prawidłowego ułożenia łydek (ba... często instruktor nawet nie mówi po co się to robi i jakie ma to znaczenie).

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0